Kõik postitused

WooCommerce seeria #1. Kuidas muuta WooCommerce’i pood kiiremaks?

Foto: WooCommerce_Series_2
Foto: WooCommerce_Series_2

See artikkel on mõeldud kõigile WooCommerce’i e-poe juhtidele ja omanikele ning samuti neile, kes kavatsevad peagi platvormi vahetada. ADMi WordPressi ja e-kommertsi ekspert Tõnis Nerep räägib WooCommerce’i uutest trendidest, annab e-poodide lahenduste põhjal praktilisi nõuandeid, soovitab uusi mooduleid ja tehnikaid, mida proovida, ning räägib üleüldse sellest, kuidas oma e-poodi paremini toimima panna.
Ei ole olemas ühte kindlat võlulahendust, mis tõstaks sinu veebilehe ja e-poe laadimiskiirust. Laadimiskiirus sõltub paljudest asjadest ning iga pood on erinev ja võib vajada omaette lähenemist.

Põhitegevused, mille abil veebilehe kiirust tõsta:

 • Kustuta mitteaktiivsed pluginad ja teemad (välja arvatud WP vaiketeema)
 • Puhasta meediafailid
 • Puhasta andmebaas
 • Kasuta vahemälu pluginat
 • Optimeeri pilte
 • Vähenda ümbersuunamisi
 • Uuenda PHP-d
 • Kaalu serveri infrastruktuuris muudatuste tegemist

Kustuta mitteaktiivsed pluginad ja teemad

Pluginate puhul on kvaliteet tähtsam kui kvantiteet. Iga plugin on nagu pisike rakendus WordPressi sees. Kui korraga on aktiivsed liiga paljud rakendused, aeglustab see väga oluliselt kogu lehe laadimiskiirust.

Oleme oma klientide WordPressis sageli märganud, et plugin paigaldatakse mingil konkreetsel eesmärgil, kuid tegelikult kasutatakse ainult väga väikest osa selle kõigist funktsioonidest.

 • Kontrolli oma veebipluginate loendit regulaarselt!
 • Tee endale selgeks, miks mingi plugin on installitud, ja mõtle, kui vajalikud on selle funktsioonid.
 • Kaalu sama funktsiooni täitmiseks ka muude võimaluste kasutamist.

Puhasta meediafailid

Kui WordPressi pilte üles laadid, luuakse neist automaatselt mitu erineva suurusega pisipilti (nende arv sõltub sellest, kuidas WP on loodud).

WP Upload kaust on tavaliselt veebilehe suurim kaust – õige faili leidmine võtab kauem aega, samuti kulub rohkem aega varundamiseks ja taastamiseks, ning sõltuvalt serveriteenuse pakkujast võib mahu suurenemisel tõusta ka majutusteenuse hind.

Plugina soovitus:

Media Cleaner
Failisüsteemi analüüs ja skaneerimine, mitme lisaplugina tugi, lõpliku kustutamise kontroll. Media Cleaner on võimas plugin, mis aitab puhastada WordPressi meediateeki, kustutades kasutamata meediakirjed ja -failid ning parandades katkisi kirjeid. Sisemise prügikasti funktsiooni abil saad muudatused enne millegi jäädavalt kustutamist üle vaadata ja kinnitada. Lisaks kasutab Media Cleaner nutikat analüüsi, et tagada ühilduvus konkreetsete pluginate ja teemadega.
https://wordpress.org/plugins/media-cleaner/

Puhasta andmebaas

Andmebaas on WordPressil ja WooCommerce’il põhineva veebirakenduse süda. Üks WordPressi suurimaid puudusi on wp_options tabel, kuhu on salvestatud palju infot, ja sellest tabelist alustabki rakendus lehe laadimisel tööd. See omakorda tähendab, et kui wp_options tabel on liiga suur, võtab esimese lehekülje laadimine väga kaua aega.

 • Lisaks salvestab WP tavaliselt palju „parandusi“ ehk veebisisu varasemaid versioone (postitused, leheküljed, tooted jne).
 • WP salvestab ka „vaheinfot“ ehk salvestab andmeid vahemällu.
 • Sisu sageda uuendamisega tekitatakse tihtipeale vananenud ja kasutamata jäänud sisu (n-ö hulkureid).
 • WooCommerce -> Status -> Tools: mitmed integreeritud tööriistad võimaldavad sul vähendada andmebaasi tarbetut suurust.

Plugina soovitus:

Database Cleaner
Tohutult funktsioone ja võime hallata isegi suurimaid andmebaase. Database Cleaner põhineb aastatepikkusel kogemusel muude seotud pluginate ning WP ja PHP uusimate versioonidega. Tänu kasutajasõbralikule liidesele saad mugavalt navigeerida ja veenduda, et kõik on täpselt nii, nagu peab. Lisaks, kui sul on palju tegemist, aitab Database Cleaner asünkroonsete päringute abil sul kõigega rahulikult tegeleda ning vältida vigu ja aegumisi.
https://wordpress.org/plugins/database-cleaner/

Advanced Database Cleaner
Puhasta andmebaas, kustutades näiteks sellised linkimata üksused nagu vanad parandused ning spämmikommentaarid, optimeerides andmebaasi ja tehes palju muud. Kui oled WordPressi juba mõnda aega kasutanud, peaksid mõtlema andmebaasi puhastamisele. Andmebaas võib olla täis prügi, mis muudab sinu veebilehe venivaks, näiteks vanad parandused, linkimata postituse metaandmed, spämmikommentaarid jne. Sellised ebavajalikud andmed tuleks kiiresti eemaldada, et vähendada oma andmebaasi suurust ja tõsta lehe kiirust ning jõudlust. Lisaks saad siis andmebaasi kiiremini varundatud, sest backup’i fail on väiksem. Advanced Database Cleaner on vajalik plugin, mille abil saab andmebaasi puhastada ja optimeerida ning teha veel palju muudki.
https://wordpress.org/plugins/advanced-database-cleaner/

Kasuta vahemälu pluginat

WordPressi sisu laadimisel on tavaliselt vaja, et rakendus teeks andmebaasi päringu ja küsiks sealt sisu, seejärel töötleks seda sisu ning näitaks seda kasutajale sobivas vormis.

Vahemälu aga jätab andmebaasi päringu tegemise vahele ja pakub kasutajale kohe staatilist HTMLi, mis on kasutaja jaoks oluliselt kiirem.

Plugina soovitus:

LiteSpeed Cache
Sisaldab vahemälu kõiki põhivõimalusi, kuid kõiki funktsioone saab kasutada ainult selline kasutaja, kes majutab oma veebisaiti selle serveris. Tasuta ja avatud lähtekoodiga WordPressi plugin. See suhtleb sinu LiteSpeed veebiserveri ja LSWSi sisseehitatud vahemäluga ning vähendab oluliselt lehtede laadimisaega. Täiustatud vahemälu haldamise tööriistade ja optimeerimisfunktsioonidega LSCWP on kõik-ühes veebisaidi kiirendamise lahendus. See on ainus optimeerimisplugin, mida vajad!
https://www.litespeedtech.com/products/cache-plugins/wordpress-acceleration

WP Rocket
Parim valik kasutajale, kes soovib ilusat kasutajaliidest. See on kõige võimsam lahendus sinu veebisaidi laadimisaja vähendamiseks, PageSpeed jõudlusskoori parandamiseks ja Core Web Vitals mõõdikute optimeerimiseks.
https://wp-rocket.me/

W3 Total Cache
Parim valik edasijõudnud kasutajale, sest sisaldab palju keerulisi, kuid vajalikke konfiguratsioone. W3 Total Cache annab sinu veebilehele põhjalikud vahemällu salvestamise võimalused, mis kiirendavad lehe laadimisaega, vähendavad serveri koormust ja tagavad suurepärase kasutajakogemuse. Erinevate vahemällu salvestamise tehnikate abil saad oma WordPressi lehest kätte kogu selle potentsiaali.
https://www.boldgrid.com/w3-total-cache/

WP Super Cache
Parim valik kasutajale, kes soovib tasuta vahemälu pluginat. See plugin genereerib sinu dünaamilisest WordPressi blogist staatilisi HTML-faile. Pärast HTML-faili genereerimist pakub sinu veebiserver seda faili ning ei pea keerulisemaid ega kallimaid WordPressi PHP skripte töötlema.
https://wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

WP Fastest Cache
Parim algajale, kellel on väiksemad WP + Woo veebirakendused. WP Fastest Cache on kiireim ja lihtsaim WordPressi vahemälu plugin, mis parandab PageSpeed Insights skoori ja kiirendab WordPressi veebilehti.
https://www.wpfastestcache.com/

Optimeeri pilte

Tavaliselt on üks peamisi veebikiiruse langemise põhjuseid optimeerimata pildid, eriti just veebipoes, kus on palju tooteid ja tootepilte. Suured ja kvaliteetsed pildid on küll väga ilusad, kuid valik peaks põhinema sellel, millistes seadmetes vaatamiseks pildid mõeldud on ja millist eesmärki nad täidavad.

Pole mõtet näidata kasutajale mobiilseadmes 3000 x 3000 px eraldusvõimega pilte. Optimeerimisel eemaldatakse piltidelt tarbetu teave, vähendatakse värvisügavust ja mõnel juhul tehakse ka failitüüp väiksemaks.

Plugina soovitus:

EWWW Image Optimizer
EWWW Image Optimizer aitab veebilehte kiirendada, põrkemäära vähendada ja SEO-d parandada. Mis aga kõige tähtsam – hoiab kliendid rahul, et nad lehele tagasi tuleksid.
https://ewww.io/

ShortPixel Image Optimizer
Optimeerib pilte ja loob WebP/AVIFi versioone lihtsasti kasutatava, põhjaliku, kerge, stabiilse ja sageli uuendatava freemium-mudelil põhineva piltide pakkimise pluginaga.
https://wordpress.org/plugins/shortpixel-image-optimizer/

WP-Optimize
WP-Optimize on kõik-ühes WordPressi optimeerimise plugin, mis puhastab sinu andmebaasi, pakib suuri pilte kokku ja salvestab sinu lehe vahemällu.
https://getwpo.com/

Optimole
Pildifailide haldamine ja nende suuruse muutmine kulutab mäluruumi, ressursse ja arendusaega. Optimole salvestab, käsitseb ja mastaabib sinu pildid 80% väiksemaks ning need näevad endiselt sama head välja.
https://optimole.com/

WP Smush
Smush on juhtiv piltide optimeerimise plugin – optimeeri pilte, muuda nende suurust ja paki neid. Samuti saad konverteerida pildid WebP-vormingusse, et veebileheküljed kiiremini laadiks.
https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/

Vähenda ümbersuunamisi

Näiteks:

 • Kasutaja suunatakse http-st https-i.
 • Kasutaja suunatakse mujalt kui www-st ümber www-sse.
 • Kasutaja suunatakse lehekülje URList kategooria/lehe URLile.
 • Lehekülje laadimised.

Siin näeme sageli olukorda, kus kasutaja suunatakse kolm korda edasi, enne kui leht isegi laadimist alustab. Google’ile selline käitumine ei meeldi, nii et leht saab karistada. Lehe kiirus langeb ja võib esineda lõputut ümbersuunamist.

 Tööriistade soovitused:

GTmetrix
GTmetrix ütleb, kui kiiresti sinu veebileht toimib, ja aitab leida võimalusi asjade parandamiseks.
https://gtmetrix.com/

Redirect Checker
Näitab ümbersuunamise protsessi iga etappi, et kontrollida URLi või veebilehe sihtkohta.
https://www.whatsmydns.net/redirect-checker

Uuenda PHP-d

WordPress on välja töötatud PHP programmeerimiskeeles ja tavaliselt määravad serveriteenuse pakkujad, milliseid PHP versioone saab kasutada ja milliseid neist on kasutusel.

PHP uuendustel on kaks peamist väärtust:
Sinu veebileht võib olla kiirem, sest PHP muutub iga uue versiooniga tõhusamaks. WordPressi värskendamine PHP soovitatud versioonile (praegu 7.4 või uuem) võib tõsta lehe jõudlust, tuues sellega kasu kõigile sinu lehe külastajatele.

Sinu veebileht on turvalisem. PHP-d nagu ka WordPressi haldab selle enda kogukond. Kuna PHP on nii populaarne, on see häkkeritele hea sihtmärk, kuid uusimal versioonil on ka uusimad turvafunktsioonid. PHP vanematel versioonidel (alla 7.4 ei ole neid, mistõttu on värskendamine oluline, et WordPressi leht oleks turvaline.

Kaalu serveri infrastruktuuris muudatuste tegemist

Kui WordPressil endal ei ole serveri osas väga kõrgeid nõudmisi, siis mida suuremaks WordPressile loodud veebileht (veebipood) muutub, seda olulisemaks muutuvad kasutatava serveri näitajad.

Server on nagu arvuti ja samamoodi nagu personaalarvuti valimisel peaksid ka serveri valima sellel majutatava veebirakenduse eesmärgi põhjal.
Infrastruktuuri loomisel tasub alati meeles pidada järgmist:

 • Veebisisu maht (leheküljed, postitused, mitmekeelsus jne).
 • Veebimeedia maht (pildid, videod, failid).
 • Veebipoe puhul ka tooted ja kategooriad.
 • Veebiliiklus.
 • Veebi kättesaadavuse asukoht.
 • Veebi skaleeritavus.

Kokkuvõte

Sinu WooCommerce’i poe kiiruse tõstmine sõltub erinevatest strateegiatest alates pluginate haldamisest kuni serveri infrastruktuuri kohandamiseni. Kui vajad abi või sul on lisaküsimusi, võta kindlasti Tõnisega ühendust.

Järgmises postituste sarjas räägime ka järgnevast:

 • Kuidas WordPressi otsingut paremaks teha? Mida kasutada?
 • Kuidas oma e-poodi palju mugavamalt hallata?
 • Gutenbergi kasutamine ja uus ajastu sisuhalduses
 • Milliseid WordPressi pluginaid kasutada turundustöö lihtsustamiseks ja müügi tõstmiseks?
 • Kuidas tõsta WooCommerce’i e-poe turvalisust?
 • Kuidas üldse valida oma WooCommerce’i e-poodidele õigeid pluginaid? Mida pluginate valimisel silmas pidada?
 • Kuidas luua selline pildipanga lahendus, mille haldus on võimalikult lihtne?

Jälgi meid LinkedInis või Facebookis, et ka järgmisi postitusi lugeda.

Kõik postitused