Kõik postitused

ADMi roll võitluses COVID-19 kriisiga

Foto: Untitled design (7)
Foto: Untitled design (7)

Eesti saab kindlasti olla üks teenäitajatest leides innovaatilisi ja kiireid lahendusi, kuidas aidata ettevõtteid ja inimesi kogu maailmas globaalse kriisiga paremini toime tulla. Oleme selleks teinud ADMis erinevaid töötubasid ja mõelnud lahendusi, kus oma oskustega saaksime aidata nii meie kliente kui ka teisi ärisid ja ühiskonda laiemalt.

Nõustame, õpetame ja loome kriisilahendusi

Kuigi COVID-19 on maailmas esmakordne, oleme ADMi 22 tegutsemisaasta jooksul edukalt üle elanud mitmeid majanduskriise ja tänu sellele oskame anda väärtuslikku nõu igas suuruses ettevõtetele nii ärimudelite muutmise kui ka konkreetsete tehniliste aspektide osas – olgu selleks siis kaugtöö korraldamine, juturoboti kasutamine, ootamatult kasvanud kasutajahulgad e-teenustes või uue e-poe loomine rekordajaga.

Juba kriisi alguses nägime, et meie grupil on võimalik aidata nii ettevõtteil kui eraisikutel kriis paremini üle elada. Selleks otsime ühiselt lahendusi nii majandus- kui tervishoiuküsimustele; koostasime kuluefektiivseid ja kiiresti kasutusele võetavaid digiteeninduse- ja müügilahendusi teenuseosutajatele ja kaupmeestele, et aidata neil luua uusi tuluallikaid või kaitsta oma töötajate tervist.

Teenuse ja kasutajakogemuse disainerid häkivad kriisi.

ADMikad osalevad  The Global Hack liikumises, mille raames toimus maailmas üle 40 häkatoni ning mille eesmärk on IT- teadmiste ja vahendite abil võidelda COVID-19 viiruse levikuga kõikjal maailmas. Häkatoni raames aitasid ADM kasutajakogemuse disainerid luua universaalse sotsiaalse distantseerumise äpi, mille prototüüp on kättesaadav siin.

Lisaks väga vajalikule rahvusvahelisele koostööle, mille positiivne mõju ulatub üle riigipiiride, töötavad meie kasutuskogemuse ja teenusdisaini meeskonnad täistuuridel, et koos klientidega luua kiirete disainisprintidega erinevaid uusi mudeleid ja lahendusi, mille abil oma ärisid võimalikult edukalt läbi kriisi juhtida.

ADMi inkubaatori ja innovatsioonilabori Elevator Startups arvutid võitlevad COVID-19-ga

ADM gruppi kuuluv idufirmade inkubaator Elevator Startups komplekteeris suure arvutusvõimsusega arvutid, mis aitavad rahvusvahelisel teadlaste konsortsiumil leida COVID-19 ravimit.

ADM nõukogu esimehe ja Elevator Startups programmi mentori Jaak Ennuste sõnul on kõige kiirem viis Covid-19 vastu ravi leida olemasolevaid ravimeid testides: „Ravimifirmadel seisab riiulites tuhandeid teiste haigustega võitlemiseks mõeldud ja juba heakskiidetud ravimeid, mis võivad olla kasulikud ka koroonaviiruse pandeemiaga hakkama saamisel. Testimegi neid ravimeid molekulaardünaamika simulatsioonis eesmärgiga blokeerida või hävitada Covid-19 põhjustavat viirust SARS-CoV-2. Teeme seda arvutites, mitte inimeste peal, et oluliselt lühendada ravimi väljatöötamisele kuluvat aega.“

Kuna molekulaardünaamika simulatsioon nõuab suurt arvutusvõimsust, siis otsustas Elevator Startups hakata projekti arvutusvõimsuse doonoriks kahe seadmega, mille 11 500 CUDA-protsessorituuma annavad arvutusvõimsuseks 44 terafloppi. Arvestades, et ühe keskmise sülearvuti sees olev graafikakaart  teeb arvutusi kiirusega 0,4 TFLOPS, siis annavad kaks Elevator Startupsi seadet kokku enam kui 100 sülearvutiga võrreldava võimsuse.

Koroonaviirusele ravi leidmisega tegelevasse rahvusvahelisse konsortsiumi kuulub maailma 11 juhtivat ülikooli eesotsas The Voelz Labiga ja Chodera Labiga. Teadusasutusi ja arvutusvõimsuse doonoreid ühendab üks maailma kiirematest arvutiklastritest Folding@home, mis on keskendunud ravi leidmisele erinevatele keerulistele haigustele nagu Alzheimeri tõbi, Ebola, vähk ja nüüd ka COVID-19.

„Tehniliselt näeb see välja nii, et teadlased laevad oma tööd internetti ning vabad doonorid lahendavad neid oma arvutusressursiga. Kliendiserveri mudeli võrguarhitektuuri osana saavad kõik vabatahtlikud masinad simulatsioonitükid  ehk tööüksused, täidavad need ja saadavad projekti andmebaasiserveritesse, kus ühikud koondatakse üldiseks simulatsiooniks,“ ütles Ennuste.

„Igal ühel on mingi tugevus, oskus või lahendus, millest võib antud situatsioonis olulisel ja kriitilisel hetkel kellegile suur abi olla. Sellest lähtuvalt olemegi üle vadanud need võimalused, kus ADMi grupi ettevõtted saavad panustada.“ ütles ADM grupi tegevjuht Riho Pihelpuu. „Kõikide meie kriisiga võitlemiseks loodud lahenduste ühine nimetaja on samas ka kindel vaade tulevikku – iga kriis saab ükskord läbi ja teame, et selleks peab valmistuma juba praegu. “

Kõik postitused