Kuigi COVID-19 on maailmas esmakordne, oleme ADMi 22 tegutsemisaasta jooksul edukalt üle elanud mitmeid majanduskriise ja tänu sellele oskame anda väärtuslikku nõu igas suuruses ettevõtetele nii ärimudelite muutmise kui ka konkreetsete tehniliste aspektide osas – olgu selleks siis kaugtöö korraldamine, juturoboti kasutamine, ootamatult kasvanud kasutajahulgad e-teenustes või uue e-poe loomine rekordajaga.
Juba kriisi alguses nägime, et meie grupil on võimalik aidata nii ettevõtteil kui eraisikutel kriis paremini üle elada. Selleks otsime ühiselt lahendusi nii majandus- kui tervishoiuküsimustele; koostasime kuluefektiivseid ja kiiresti kasutusele võetavaid digiteeninduse- ja müügilahendusi teenuseosutajatele ja kaupmeestele, et aidata neil luua uusi tuluallikaid või kaitsta oma töötajate tervist.
ADMikad osalevad The Global Hack liikumises, mille raames toimus maailmas üle 40 häkatoni ning mille eesmärk on IT- teadmiste ja vahendite abil võidelda COVID-19 viiruse levikuga kõikjal maailmas. Häkatoni raames aitasid ADM kasutajakogemuse disainerid luua universaalse sotsiaalse distantseerumise äpi, mille prototüüp on kättesaadav siin.
Lisaks väga vajalikule rahvusvahelisele koostööle, mille positiivne mõju ulatub üle riigipiiride, töötavad meie kasutuskogemuse ja teenusdisaini meeskonnad täistuuridel, et koos klientidega luua kiirete disainisprintidega erinevaid uusi mudeleid ja lahendusi, mille abil oma ärisid võimalikult edukalt läbi kriisi juhtida.
ADM gruppi kuuluv idufirmade inkubaator Elevator Startups komplekteeris suure arvutusvõimsusega arvutid, mis aitavad rahvusvahelisel teadlaste konsortsiumil leida COVID-19 ravimit.
ADM nõukogu esimehe ja Elevator Startups programmi mentori Jaak Ennuste sõnul on kõige kiirem viis Covid-19 vastu ravi leida olemasolevaid ravimeid testides: „Ravimifirmadel seisab riiulites tuhandeid teiste haigustega võitlemiseks mõeldud ja juba heakskiidetud ravimeid, mis võivad olla kasulikud ka koroonaviiruse pandeemiaga hakkama saamisel. Testimegi neid ravimeid molekulaardünaamika simulatsioonis eesmärgiga blokeerida või hävitada Covid-19 põhjustavat viirust SARS-CoV-2. Teeme seda arvutites, mitte inimeste peal, et oluliselt lühendada ravimi väljatöötamisele kuluvat aega.“
Kuna molekulaardünaamika simulatsioon nõuab suurt arvutusvõimsust, siis otsustas Elevator Startups hakata projekti arvutusvõimsuse doonoriks kahe seadmega, mille 11 500 CUDA-protsessorituuma annavad arvutusvõimsuseks 44 terafloppi. Arvestades, et ühe keskmise sülearvuti sees olev graafikakaart teeb arvutusi kiirusega 0,4 TFLOPS, siis annavad kaks Elevator Startupsi seadet kokku enam kui 100 sülearvutiga võrreldava võimsuse.
Koroonaviirusele ravi leidmisega tegelevasse rahvusvahelisse konsortsiumi kuulub maailma 11 juhtivat ülikooli eesotsas The Voelz Labiga ja Chodera Labiga. Teadusasutusi ja arvutusvõimsuse doonoreid ühendab üks maailma kiirematest arvutiklastritest Folding@home, mis on keskendunud ravi leidmisele erinevatele keerulistele haigustele nagu Alzheimeri tõbi, Ebola, vähk ja nüüd ka COVID-19.
„Tehniliselt näeb see välja nii, et teadlased laevad oma tööd internetti ning vabad doonorid lahendavad neid oma arvutusressursiga. Kliendiserveri mudeli võrguarhitektuuri osana saavad kõik vabatahtlikud masinad simulatsioonitükid ehk tööüksused, täidavad need ja saadavad projekti andmebaasiserveritesse, kus ühikud koondatakse üldiseks simulatsiooniks,“ ütles Ennuste.
„Igal ühel on mingi tugevus, oskus või lahendus, millest võib antud situatsioonis olulisel ja kriitilisel hetkel kellegile suur abi olla. Sellest lähtuvalt olemegi üle vadanud need võimalused, kus ADMi grupi ettevõtted saavad panustada.“ ütles ADM grupi tegevjuht Riho Pihelpuu. „Kõikide meie kriisiga võitlemiseks loodud lahenduste ühine nimetaja on samas ka kindel vaade tulevikku – iga kriis saab ükskord läbi ja teame, et selleks peab valmistuma juba praegu. “
E-post: info@adm.ee
Reg nr: 10474271
VAT nr: EE100046715
Kultuurikatel, Kursi 3, Tallinn, 10415
Tel: +372 617 7600
124 City Road, London, EC1V 2NX, United Kingdom
Tel: +44 7451 213604
Schulstr. 13, 13507 Berlin
Tel: +49 15221906415